کامل ترین آموزش نصب ویندوز ۷

اگر برای نخستین بار است که ویندوز ۷ را روی سیستم خود نصب می کنید باید یک سری موارد را مد نظر قرار دهید که در زیر به آن اشاره خواهد شد.

سیستم مورد نیاز برای نصب ویندوز هفت

– پردازنده ای (CPU) با قدرت دست کم ۱ گیگاهرتز (۳۲ و ۶۴ بیتی)
– ۱ گیگا بایت حافظه سیستم(RAM)
– ۱۶ گیگابایت فضای مورد نیاز برای ذخیره در هارد دیسک
– کارت گرافیکی با قدرت دست کم ۱۲۸ مگابایت
– درایو نوری DVD

۶۴ بیت یا ۳۲ بیت؟

تصمیم با شماست که بخواهید کدام سیستم( ۳۲ یا ۶۴ بیتی )را نصب نمایید. برخی از دیسک های نصب و راه اندازی ویندوز ۷ شامل هر دو نسخه ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی از ویندوز ۷ است. در واقع، نسخه ۶۴ بیتی ویندوز۷ مقدار زیادی از حافظه سیستم (RAM) را به طور موثرتر از سیستم های ۳۲ بیتی به کار میگیرد. بنابراین اگر سیستم شما دارای ۳ گیگا بایت حافظه رم می باشد نصب نسخه ۶۴ بیتی میتواند بهترین انتخاب باشد. بیشتر برنامه های طراحی شده برای نسخه های ۳۲ بیتی در نسخه ۶۴ بیتی نیز به درستی کار می کنند.

روش نصبWindows 7
ابتدا دی وی دی ویندوز را در دی وی دی درایو قرار دهید و اگر با فلش ویندوز را نصب می کنید فلش را به جای مناسب وصل کنید.

سپس کامپیوتر خود را روشن کنید.
در ابتدای آموزش حتما دقت کنید که این اموزش برای تمامی BIOS ها یکی نیست و صفحه بایوس ها در مادربوردهای مختلف به صورت عکسهای زیر نمیباشد ولی تقریبا تا حدی روال کار با چند گنزیه پس و پیش به صورت اموزش داده شده می باشد.

قبل از شنیدن صدای بیپ و بالا امدن مشخصات باویس کلید DEL ( یا DELETE ) کیبورد خود را چند بار فشار دهید ( در برخی از لپ تاپ ها باید روی F2 ، در برخی از مادروبردها هم باید یا F12 ) را فشار دهید در اکثر موارد با زدن DEL کیبورد وارد صفحه بایوس مادروبرد می شوید.عکس های زیر عمل بوت را در دو بایوس متفاوت نشان می دهد.

پس از اعمال این تغییرات کلید F10 را فشار داده و با انتخاب گزینه Y تغییرات اعمال شده را ذخیره کنید.

سیستم ری استارت شده و پس از نمایان شدن کلید Press any Key … یکی از کلید‌های صفحه کلید را فشار دهید تا سیستم از طریق سی دی Boot شود. در صورتي که در زمان مناسب اين کار را انجام ندهيد اين پيغام حذف شده و کامپيوتر از روي هارد ديسک يا شبکه بالا مي‌آيد.

ملاحضه می کنید که ویندوز شروع به بارگذاری اطلاعات برای نصب ویندوز می کند.

بايد منتظر باشيد، تا صفحه زير ظاهر شود.

در این قسمت شما باید تنظیمات مربوط به زبان نصب ویندوز؛ و زبان محلی کشور را انجام دهید.
گزینه اول : که بصورت پیشفرض انگلیسی میباشد را انتخاب نمایید.
گزینه دوم : زبان محلی کشور را سؤال می کند می توانید به دلخواه ایران یا هر کشوری را که دوست دارید انتخاب کنید.
گزینه سوم : تنظیم زبان کشور می باشد بصورت دلخواه فارسی یا انگلیسی را انتخاب کنید. (اگر می خواهید در کنار زبان انگلیسی فارسی را هم پشتیبانی کند روی Persian تنظیم کنید)
روي دکمه Next کليک کنيد.

در این مرحله با فشردن دکمه Install now وارد مرحله بعدی می شوید .

ادامه آموزش را در ادامه مطلب دنبال کنید …

 

در اين قسمت بايد نسخه‌اي از سيستم عامل Windows 7 که مي خواهيم نصب کنيد را انتخاب نمائيد.
اگر از نظر سخت افزاری کامپیوتر کم قدرتی دارید پیشنهاد ما نسخه Home Edition است.
اگر هم که از نظر سخت افزاری هم مشکلی ندارید،بهترین گزینه نسخه Ultimate است.

روي دکمه Next کليک کنيد.

 

 

در اين قسمت قوانين نحوه استفاده از Windows 7 نوشته شده است.

روي گزينهI accept the license terms که نشان دهنده خواندن و قبول داشتن اين قوانين است کليک کنيد.
روي دکمه Next کليک کنيد.

 

اکنون بايد نوع روش نصب را تعيين کنيد. در صورتيکه مي خواهيد نسخه قبلي ويندوز که در کامپيوتر شما نصب شده است به Windows 7 ارتقاء پيدا کند گزينه اول را انتخاب نمائيد. اين گزينه فقط زماني در دسترس هست که يک نسخه از ويندوز مایکروسافت در کامپيوتر شما نصب شده باشد.

با انتخاب گزينه دوم يک نسخه جديد از ويندوز بر روي کامپيوتر شما نصب مي‌شود.

توجه : در صورتيکه مي‌خواهيد دو نسخه از ويندوز مثلاً Vista و ۷ را در کنار يکديگر داشته باشيد بايد اين گزينه را انتخاب کنيد.
در هر دو حالت فوق هيچ فايلي از روي کامپيوتر شما پاک نمي‌شود ولي پيشنهاد مي‌شود که از فايلهاي خود پشتيبان تهيه کنيد.

 

اکنون بايد پارتيشني از هارد ديسک که در آن ويندوز نصب مي‌شود را انتخاب کنيد. در اين مثال سه پارتيشن وجود دارد. در صورتيکه چندين پارتيشن داشته باشيد مي‌توانيد پارتيشن مورد نظر خود را انتخاب کنيد.

توجه : در صورتيکه مي‌خواهيد دو نسخه از ويندوز مثلاً Vista و ۷ را در کنار يکديگر داشته باشيد بايد پارتيشني را انتخاب کنيد که در آن ويندوز نصب نشده باشد. در صورتيکه پارتيشني را انتخاب کنيد که در آن ويندوز نصب شده باشد تمامي فايلهاي مربوط به نسخه قبلي ويندوز در شاخه windows.old ذخيره شده و نسخه جديد نصب مي‌شود و ديگر در زمان روشن کردن کامپيوتر امکان انتخاب نسخه قبلي ويندوز را نخواهيد داشت.

روي دکمه Next کليک کنيد.

صبر کنید تا مراحل نصب ویندوز طی شود…

 

 

پس از نصب کامپیوتر بصورت اتوماتیک ریستارت می شود و سپس شما با این تصویر زیر روبرو می شوید .

توجه کنيد که در اين قسمت نبايد هيچ دکمه‌اي را فشار دهيد در صورتيکه کليدي از صفحه کليد را فشار دهيد برنامه نصب از ابتدا اجرا مي‌شود.

در ادامه برنامه نصب به طور خودکار روند نصب را تکميل مي کند. بعد از مدتي برنامه نصب دوباره کامپيوتر شما را restart مي‌کند.

در قسمت زیر شما بايد يک کد کاربري براي ورود به ويندوز تعيين کنيد.
براي مثال عبارت mahdi را تايپ کنيد.
بصورت خودکار نام اين کامپيوتر mahdi-pc تعيين شده است.

روي دکمه Next کليک کنيد.
در صورتيکه سيستم عامل Windows 7 را از شرکت مايکروسافت خريداري کرده باشيد يک شماره سريال نيز به شما داده مي‌شود آن شماره سريال را بايد در اين قسمت وارد نمائيد. در غير اين صورت شما فقط ۳۰ روز مي‌توانيد از اين سیستم عامل استفاده کنيد.
در صورتيکه از نسخه اصلي استفاده نمي‌کنيد روشهاي مختلفي براي کرک ويندوز (طبق فایل راهنما) وجود دارد که با توجه به DVD خريداري شده بايد اقدام نمائيد.

روي دکمه Next کليک کنيد.
در اين قسمت سه گزينه ظاهر شده است. با انتخاب گزينه اول که توسط شرکت مايکروسافت پيشنهاد شده است Updateهاي جديد ويندوز بر روي کامپيوتر شما نصب مي‌شود با انتخاب گزينه دوم فقط Updateهاي مهم بر روي کامپيوتر شما نصب مي‌شود. در هر دو حالت فوق اطلاعاتي از کامپيوتر شما براي شرکت مايکروسافت ارسال مي‌شود تا در توليد بهتر ويندوز و مشکلات پيش آمده با مايکروسافت همکاري کنيد.
با انتخاب گزينه آخر updateها نصب نمي‌شوند. منظور از Update فايلهايي است که از سايت مايکروسافت دانلود مي‌شوند تا ويندوز شما بهتر و با امنيت بيشتر کار کند.

بر روي گزينه اول کليک کنيد

در اين مرحله از نصب منطقه‌اي که در آن قرار داريد را مي توانيد انتخاب کنيد تا ساعت شما براساس آن شهر تنظيم شود.
روي ليست باز شونده Time zone کليک کنيد.
روي گزينه Tehran کليک کنيد.
در پايين اين پنجره مي‌توانيد تاريخ و ساعت را تنظيم کنيد.

روي دکمه Next کليک کنيد.
در زیر سه گزينه مربوط به شبکه‌اي که هم اکنون به آن متصل هستيد، موجود است. با اين تنظيمات اطلاعات موجود در کامپيوتر شما با سطوح مختلف امنيتي تنظيم مي‌شود. اين سه گزينه از بالا به پايين شبکه موجود در خانه، محل کار و اماکن عمومي مي‌باشد.
روي گزينهHome network کليک کنيد.

صبر کنید تا تنظیمات اعمال شود…

تبریک می‌گوییم! شما موفق به نصب ویندوز ۷ شدید. ویندوز شما به همین راحتی نصب شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 420
دوست نداشتم: 161
میانگین امتیازات: 2.61
 

30 دیدگاه در “کامل ترین آموزش نصب ویندوز ۷

سلام خواهشا کمک کنیداونجایی که گفتید اگر از سخت افزاری مشکل دارد یا ندارد
واسه من مشکل داره ولی نسخه home edition نداره ؟؟؟

سلام
شما دی وی دی ویندوز سون را خریداری کردید؟
امکان داره که نسخه Home Edition داخل دی وی دی ویندوز شما نباشه

شما قدرت سخت افزاری کامپیوتر خودتون رو به همراه نسخه هایی که در دی وی دی ویندوزی که خریداری کردید وجود داره رو به من بگید تا بگم چه نسخه ای را نصب کنید.

سلام مهدی جان

سایت خیلی خوبی داری.

فقط چند مورد به نظرم اومد گفتم شاید به کارت بیاد

-یکی اسم سایت هست که کاملا فارسیه به نظرم میتونی ترکیبی از فارسی و انگلیسی باشه که میتونه امار بازدید رو تو گوگل خیلی تغییر بده

-دوم اینکه مطالبی هم به زبان اصلی داخل سایت بذار یا اگه بتونی کلا سایت به ۲ زبان باشه به انتخاب کاربر اینم خیلی خوبه

-مطلب بعدی دسته بندی مطالبه که به نظرم همون دسته بندی ابتدایی خیلی خوبه وتمام مطالب در قسمت خودش باشه

– بخش دانلود معمولا تو سایت پر بازدید ترین قسمته انشالله ترکیبی از نرم افزارها در رشته های مختلف و اموزششون خیلی میتونه مفید باشه و همچنین زبان انگلیسی

ایشالله موفق باشی.

سلام ممنون از مطالب مفید که در سایتتون قرار دادید
من ویندوز ۷ را نصب کردم ولی بعد از نصب کامل ،صفحه نخست ویندوز در کل مانیتور قرار نمیگیرد یعنی فقط در وسط صفخه مانیتور قرار گرفته !ممنون میشم اگر کمکم کنید ک این مشکل رو بر طرف کنم

سلام.

این مشکل به رزولوشن صفحه نمایش شما باز می گردد. از داخل تنظیمات ( display setting ) آن را کم یا زیاد کنید.

سلام من ویندوز جدید نصب کردم تو مرحله انتخاب اپگرید یا کستوم کستومو انتخاب کردم ولی درایو c همم فرمت کردم . واسه مرحله ی اخر که میخواد کامل نصب شه میگه window cannot installation required file.make sur an file required for installation are available
میشه راهنمایی کنید

سلام.
اگر می توانید و دو رم در دستگاه خود دارید اسلات دو رم را عوض کنید و یا با یک رم نصب ویندوز را تست کنید و یک رم را جدا کنید.
وگرنه از دیسک دیگری برای نصب ویندوز استفاده کنید.

سلام ….من هارد ديسكم خراب شده و ميخوام بجاي خريدن هارد كه قيمتش ۲۵۰ هزار تومانه و پول ندارم بخرم برم يك اس دي كارت يا فلش مموري ۱۶ گيگ بخرم ۳۰ هزار تومان …..امكان داره ويندوز ايكس پي رو بجاي هارد ديسك روي فلش مموري نصب كنم و هميشه با ويندوزم بالا بيام و كارهام رو انجام بدم مثلا استفاده از اينترنت ……ويندوز ايكس پي ۴ گيگ حداكثر فضا نميخواد و فلش ۱۶ گيگ برام كافيه . ميشه يا نميشه ويندوز رو روي فلش نصب كنم ؟

سلام.
می توانید ویندوز را بر روی فلش نصب کنید اما نیاز دارید تا از قبل یک ویندوز سالم نصب داشته باشید و دیسک نصب ویندوز را نیز داشته باشید.

سلام من ویندوز نصب کردم و تمام مراحل رو طبق همین چیزی ک گفتین اجرا کردم حالا میخوام اینترنت رو نصب کنم اما وصل نمیشه لطفا راهنمایی کنین؟

سلام.
اینترنت و دستگاه مودم توسط رایانه شما شناسایی شده یا خیر؟ اگر شناسایی شده کنار علامت آن در تسکبار علامت تعجب نمایان شده است و یا علامت ضربدر؟

سلام

من میخوام ویندوز هفت نصب کنم ولی دیگه سی دی خورم نمیاد بیرون نمیدونم چیکار کنم

سلام دوست گرامی.
متاسفانه این مشکل در بین سی دی و دی وی دی رام ها رایج است و معمولا نیاز به تعویض تسمه ارتباط دهنده موتور و چرخ دنده درب دارید. درب سی دی رام خود را با سوزن و یا فشردن مکرر دکمه باز شدن، باز کنید. بررسی کنید که آیا تعویض تسمه بدون باز کردن کیس و سی دی رام امکان پذیر است یا خیر. اگر نیاز به باز کردن کیس و سی دی رام بود و شما در این زمینه تجربه ندارید، بهتر است سی دی رام (در صورتی که می توانید آن را جدا کنید) و یا کیس را برای تعمیر به فردی متخصص ارائه نمایید.

سلام داداش خواهش میکنم جواب بده … من طریقه بوت شدن رو روی سی دی قرار میدم و بعد میره به اون صفحه که میزنه press any key to boot … ولی هرچی میزنم بوت نمیشه و وارد مراحل نصب نمیشه …تو رو خدا کمکم کن

سلام دوست عزیز.
از کامپیوتر و کیس استفاده می کنید یا از لپتاپ؟
از عملکرد صحیح سی دی رام خود مطمئن هستید؟
در منوی بوت، سی دی رام خود را به درستی انتخاب نموده اید؟
کامپیوتر یا لپتاپ شما از پورت PS/2 (پورت خازنی) پشتیبانی می کند یا فقط پورت USB دارید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =