رفع ارور رایت پروتکت (Write Protect) با روشی متفاوت

ارور رایت پروتکت (.The disk is write-protected. Remove the write-protection or use another disk) یکی از ارور های رایج در فلش ها و کارت حافظه ها است که به سادگی قابل رفع نیست. با ما با روشی متفاوت برای رفع ارور رایت پروتکت همراه باشید.

ممکن است تا به حال با روش ها و نرم افزار های متفاوتی برای رفع این مشکل برخورد کرده باشید، اما در اکثر موارد این نرم افزار ها مشکل رایت پروتکت را برطرف نخواهند کرد. از این رو، امروز روشی متفاوت را برای رفع این مشکل بررسی می کنیم.

رفع مشکل رایت پروتکت با نرم افزار مختص به چیپ USB درایو ها و کارت های حافظه

ابتدا باید ذکر کنیم که تصاویر این آموزش رفع ارور رایت پروتکت برای یک فلش با چیپ و کنترلر SMI می باشد و ممکن است با توجه به چیپ کارت حافظه شما (مانند Phison, Alcor و غیره) مراحل تا حدودی متفاوت باشد اما کلیات کار مشابه است.

پیدا کردن سازنده کنترلر حافظه جانبی

1- ابتدا نرم افزار Chip Genius را از اینترنت دانلود کنید.

2- سپس فلش و یا کارت حافظه خود را به رایانه متصل کرده و وارد این نرم افزار شوید.

3- در این نرم افزار، ابتدا فلش و یا کارت حافظه را از لیست موجود در نرم افزار انتخاب کرده و سپس در قسمت توضیحات آن، به خطوط Controller Vendor و Controller Part-Number توجه کنید.

نرم افزار chip genius

اگر با مورد Controller Part-Number: Unknown مواجه شده اید، متاسفانه این نرم افزار امکان تشخیص این حافظه جانبی شما را نداشته است. Controller Part-Number را در اینترنت و یا با تماس با شرکت سازنده پیدا کنید. در غیر این صورت نمی توانید از این روش برای رفع ارور رایت پروتکت استفاده کنید. توجه داشته باشید که متصل کردن کارت حافظه از طریق کارت خوان و یا متصل کردن فلش مموری از طریق هاب می تواند باعث رخ دادن این مشکل شود. باید حافظه جانبی را مستقیم و بدون واسطه به کامپیوتر متصل کنید. این نرم افزار امکان شناسایی حافظه های جانبی و خصوصا فلش های اکثر شرکت های معتبر سازنده USB را دارد.

پیدا کردن نرم افزار مرتبط با کنترلر فلش

4- سپس همانطور که در تصویر قبلی مشخص شده قسمت اول Controller Part-Number را در سایت usbdev.ru جستجو کنید. پیشنهاد می شود از مرورگر گوگل کروم برای ورود به این سایت استفاده کنید، زیرا این وب سایت به زبان روسی بوده و کروم آن را برای شما ترجمه خواهد کرد تا راحت تر بتوانید از آن استفاده کنید.

رفع ارور رایت پروتکت

5- اکنون باید وارد لینک مرتبط با جستجوی خود شده و فایل نرم افزار مرتبط با فلش خود را پیدا کرده، سپس دانلود و اجرا کنید. با توجه به وجود نسخه های متعدد برای سهولت کار می توانید از قسمت Find مرورگر قسمت اول Controller Part-Number را در صفحه مورد نظر جستجو کنید تا به نرم افزار مرتبط برسید. در صورتی که نرم افزاری مطابق Controller Part-Number فلش مموری و یا کارت حافظه شما نبود چند کاراکتر از انتهای Controller Part-Number را حذف کنید تا به نرم افزار های مشابه برسید.

رفع مشکل رایت پروتکت با نرم افزار دانلود شده

6- در نرم افزار گزینه Scan USB یا Refresh را برگزینید.

نرم افزار smi mp tool

7- اگر فلش و یا کارت حافظه شما به درستی شناسایی شد، شما نرم افزار مرتبط با حافظه جانبی خود را دانلود کرده اید و می توانید با کلیک بر روی Start، عملیات رفع مشکل رایت پروتکت را آغاز کنید. در غیر این صورت، شما نرم افزار مرتبط را دانلود نکرده اید و باید سایر نرم افزار ها را بررسی کنید.

رفع ارور رایت پروتکت

این عملیات ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. اگر کامپیوتر شما در حین عملیات هنگ کرد، پس از مدتی خودتان رایانه را ری استارت کنید. پس از اتمام عملیات، فلش و یا کارت حافظه خود را از رایانه جدا نموده و مجددا به آن متصل کنید. سپس بررسی کنید که آیا مشکل رایت پروتکت رفع شده است یا خیر.

همچنین می توانید با نرم افزار USB Disk Security فلش مموری خود را اسکن کنید تا از پاک بودن آن از ویروس ها نیز مطمئن شوید. (برای مشاهده آموزش برای روی نام نرم افزار کلیک کنید.)

نظرات خود را در رابطه با روش های رفع و مشکلات ارور write protect را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.

مطالب مرتبط
نمایش نظرات (90)