قطعات داخلی و اصلی رایانه – قسمت اول

هر رایانه دارای تعدادی قطعه داخل جعبه (CASE‏) می باشد که در ابتدا به اختصار به معرفی هریک و تشریح نحوه عملکرد و انواع آنها می پردازیم:

١ ‏. برد ‏اصلی (Motherboard):

مادربرد

بزرگترین قطعه ای که داخل جعبه رایانه (Case‏) قابل مشاهده است وازطریق آن تمام قطعات یک رایانه چه داخل کیس و چه دستگاه های ورودی و خروجی به یکدیگر مرتبط می شوند.

٢ ‏.CPU ‏یا پردازنده مرکزی:
این قطعه به عنوان مغز رایانه نامیده می شود و مسثولیت کنترل تمام محاسبات، عملیات و قسمت های مختلف را بر عهده دارد.

3 . RAM ‏یا حافظه اصلی: حافظه رایانه برای ذخیره اطلاعات به کار می رود. حافظه با بردازنده مرکزی در ارتباط می باشد،

‏بنابراین از سرعت بالایی برخوردار است.

در رایانه از چندین نوع حافظه استفاده می شود. حافظه نهان
‏(Cashing‏) و حافظه اصلی (ROM- RAM- BIOS).

۴ . حافظه جانبی هارد دیسک (Hard Disk‏): یک حافظه با ظرفیت بالا و دایم می باشد که اطلاعات و برنامه ها را دربرمی گیرد.

۵ ‏. ابزارهای قابل حمل جهت ذخیره سازی (Removable Storage‏): با استفاده از این
‏ابزارها می توان اطلاعات را به رایانه اضافه نمود و یا آنها را ذخیره کرده و به محل دیگری برد. دارای شکل و حجم و سرعت های متفاوتی است. رایج ترین این نحو حافظه ها USB Memory ‏ می باشد.

6 ‏. فلاپی دیسک Floppy Disk ‏: نوعی حافظه جانبی با ظرفیت بسیار پایین که جهت ذخیره اطلاعات بکار می رود و نوع متداول آن 1.44 ‏مگابایت ظرفیت دارد. البته در حال حاضر با توجه به پیشرفت سریع فناوری و حضور چشمگیر فلش ها با ظرفیت ها و سرعت های به مراتب بالاتر این نوع حافظه تقریبا منسوخ شده است.

7 . CD ROM‏: دیسک های فشرده رایج هستند که حجم ان و از ٧٠٠ ‏مگا بایت به بالاست و برای ذخیره و جا به جایی اطلاعات بکار می رود.

٨ ‏. (DVD- ROM (Digital Versatile Disc‏: این نوع رسانه مانند CD ‏ می باشد که با این تفاوت که دارای حجم بسیار بالا و کیفیت فوق العاده باشد.

٩ ‏. دیسکه بلوری (Blu-ray Disc‏ یا BD‏):
‏نام یک نوع دیسک نوری است. در حال حاضر بلوری بیشتر برای ذخیره تصاویر با وضوح بسیار بالا به کار برده ‏می شود. دیسک های بلوری از نظر ظاهری شبیه دیسک های دی وی دی و سی دی هستند و گنجایششان ٢۵ ‏گیگابایت (‏یک لایه) یا ۵٠ ‏گیگابایت (دولایه) است. دی وی دی و سی دی با اشعه قرمز کار می کنند اما بلوری همانطور که از نامش پیداست با اشعه آبی کار می کند.

محک
مطالب مرتبط
نمایش نظرات (2)