تقسیم بندی فایل های فشرده به چند فایل فشرده مجزا ( عمل Split )

این عمل در بسیاری از مواقع لازم و ضروری می باشد. به طور مثال اطلاعات ما پس از فشردن حجمی معادل ۹۰۰ مگابایت دارد و ما نیز قصد داریم این فایل را در یک سی دی قرار دهیم. در حالی که یک سی دی ظرفیت گنجایش ۷۰۰ مگابایت را دارد. برای رفع این مشکل باید فایل فشرده را به دو قسمت تقسیم کنیم که هر کدام از قسمت ها در یک سی دی قرار بگیرند. نرم افزار WinRAR این امکان را به ما می دهد که بتوانیم عمل تقسیم بندی را روی فایل های فشرده ی RAR و EXE انجام دهیم. ما برای نمونه یک فایل ویدیویی با حجم ۱۰۵۰ مگابایت که در ادرس E:My Data قرار دارد را به دو فایل فشرده ی مجزا تقسیم می کنیم. مراحل انجام کار به صورت زیر است:

۱- روی فایل فشرده مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه ی Add to archive… را انتخاب می کنیم تا پنجره ی Archive name and parameters باز شود.

۲- در قسمت Archive format گزینه ی RAR را انتخاب می کنیم تا قسمت Split to volumes در پایین همین پنجره فعال شود.

۳- در قسمت Split to volumes می توان اندازه ی هر قطعه فایل تکه تکه شده را تعیین نمود. به عنوان مثال برای تقسیم کردن فایل فشرده به تکه هایی با اندازه ظرفیت یک سی دی گزینه ی CD700: 700mb را انتخاب می کنیمو یا برای تقسیم کردن به تکه هایی با اندازه دلخواه می توانیم اندازه هر تکه را به صورت دستی با واحد بایت وارد کنیم.

۴- دکمه Ok را کلیک می کنیم و صبر می کنیم تا عمل Split به پایان برسد.

مشاهده می کنید که فایل ۱۰۵۰ مگابایتی مورد نظر به دو تکه با اندازه های ۷۰۰ و ۳۵۰ مگابایتی تقسیم شده است.

نکته:تک تک قطعه های ایجاد شده بسیار مهم می باشند و از دست دادن یکی از این قطعه ها منجر به از دست دان کل فایل فشرده می شود. بنابراین برای بازگشایی و خارج کردن اطلاعات از حالت فشرده همه قطعه ها باید سالم و در دسترس باشند.